MODERNÍ GLADIÁTOŘI

SKI CROSS - JEDNA Z DIVÁCKY NEJATRAKTIVNĚJŠÍCH LYŽAŘSKÝCH DISCIPLÍN NABITÁ ADRENALINEM více o novince

VYZKOUŠEJTE TO NEJNOVĚJŠÍ A NEJLEPŠÍ

Přijeďte za námi do některého z vyhlášených evropských lyžařských středisek a vyzkoušejte si zdarma nejnovější modely lyží Elan. více o novince

Registrace zasílání novinek
Vyplňte svoji emailovou adresu a nechejte si zasílat novinky z webu na email:

MODERNÍ GLADIÁTOŘI

Existuje lyžařská disciplína, která je zároveň soutěží, adrenalinovým sportem a zajímavou show. Má spoustu specifických rysů, díky kterým je stejně divácky atraktivní jako závody ve sjezdu nebo slalomu na legendárních tratích. Skicross je svým způsobem směsí slalomu, obřího slalomu, super G, sjezdu a freestylového lyžování, ale hlavním rozdílem je přímý kontakt. Závodníci nejsou sami na trati, ale musí bojovat o svou pozici se třemi až pěti soupeři, kteří chtějí všichni dorazit do cíle jako první. Ve skicrossu nejde o čas – ten se měří v kvalifikačních jízdách, aby se závodníci rozdělili do skupin po čtyřech, případně po šesti (v americké soutěži X Games). Jde hlavně o výběr správné trasy, taktiku, odvahu, cit pro lyže, předjíždění a také trochu o zápasení. Boj je však třeba udržovat v rozumných mezích, aby nebyla porušena pravidla soutěže. Není dovoleno žádné tahání a strkání. Pokud závodník strčí do svého soupeře rukou, je automaticky diskvalifikován.

ATRAKTIVNÍ PODÍVANÁ

Souboj čtyř závodníků řítících se najednou dolů po svahu s umělými překážkami je zárukou napínavého diváckého zážitku. Trať je plná terénních vln, klopených zatáček a skoků. Je to jako sledovat jízdu na sněhem pokryté horské dráze nebo kreslený film pro děti. Pro závodníky je to však velmi náročná disciplína. Skoky bývají dlouhé mezi třiceti až čtyřiceti metry, ale někdy přesáhnou i šedesát metrů. Závodníci si při doskoku musí hlídat svou pozici ve vzduchu a pečlivě vybírat místo, kam dopadnou. Pro tuto disciplínu se nejčastěji používají lyže pro obří slalom a závodí se ve volnějším oblečení. Ski cross získává stále větší popularitu u diváků a jeho prestiž mezi lyžařskými disciplínami roste.

HLAVNÍ ZÁVODY

Mezinárodní lyžařská federace (FIS) řadí ski cross mezi freestylové lyžařské disciplíny, pravděpodobně proto, že o vítězích nerozhodují setiny vteřin. Každý rok se koná mistrovství světa ve ski crossu a tato disciplína je od roku 2010 také součástí zimní olympiády – poprvé byl zařazen mezi olympijské sporty na ZOH ve Vancouveru.

TÝM ELAN

Zelená barva Elanu má na skicrossových závodech velmi důstojné zastoupení. Hlavní postavou týmu je slovinský závodník Filip Flisar. K jeho největším dosavadním úspěchům patří celkové vítězství ve Světovém poháru ve ski crossu v roce 2012, druhé místo na X Games v americkém Aspenu v témže roce a titul Mistra světa ze šampionátu ve freestylovém lyžování v Kreischbergu v roce 2015. Filip Flisar začal svou lyžařskou kariéru jako sjezdový závodník a později přešel ke ski crossu. Je všestranný sportovní talent - v letních měsících předvádí odvážné akrobatické kousky na horském kole, skateboardu a kolečkových bruslích. Na otázku, co pro něj znamená ski cross, odpověděl: „Ski cross je podle mě velmi podobný motokrosu. Na trati spolu soupeří čtyři, případně šest závodníků. Na svahu jsou skoky, vlny, klopené zatáčky a další překážky, které nám mají ztížit jízdu, ale divákovi zároveň poskytují zábavnou podívanou. Ski cross vyžaduje plné spektrum lyžařských znalostí a dovedností.“

Ženský skicrossový tým firmy Elan dostal loni velkou posilu - skvělou kanadskou závodnici Kelsey Serwa, která je dvojnásobnou vítězkou X Games  z let 2011 a 2016, mistryní světa z Deer Valley v roce 2011 a držitelkou stříbrné olympijské medaile ze Soči v roce 2014. Stejně jako Filip Flisar je i Kelsey Serwa velmi talentovanou sportovkyní, která vyniká v lyžování, jízdě na horském kole nebo na surfu.

Dalšími členy skicrossového týmu firmy Elan jsou závodníci z různých zemí: Slovinec Blaž Ogorelc, Francouzi Terence Tchiknavorian a Sebastien Lapage, Kanaďané Brady Leman, Kevin Drury a Mathieu Leduc a Rusové Egor Korotkov a Semen Denšikov.

Všichni závodí na lyžích Elan GSX, které jsou mírně upravovány podle jejich individuálních potřeb. Díky těmto závodníkům bude zelená barva Elanu v nadcházející sezóně opět zářit na skicrossových tratích.

GSX FUSION

Představte si blankytně modrou oblohu brzy zrána, lesknoucí se krystaly sněhu a čerstvě upravený svah, který čeká jen na vás. Pokud vašemu stylu jízdy dominují dlouhé rychlé oblouky, pak je pro vás GSX Fusion tou pravou lyží. Hned když se na ni postavíte, okamžitě prozradí svůj závodní původ a bude ho připomínat při každém pohybu na svahu. A nezapře ho ani její typický výrazný vzhled.

Poslat známému
obj/7664/fields/image.gif