K2 bude muset počkat

Dlouholetý sen slovinské legendy alpského lyžování Davo Karničara – který jako první sjel na lyžích z Everestu – zdolat na lyžích proslulou a obávanou horu K2, se zatím odkládá. Po dlouhých přípravách, rozbití základního tábora a několika zkušebních sjezdech čtyřiapadesátiletý Karničar 6. Července 2017 oznámil, že se s mocnou horou tentokrát pokoušet bojovat nebude a raději se vrátí domů.

„Protentokrát hora zvítězila – a K2 tak dosud na lyžích nikdo nesjel…“

Skutečné dobrodružství začalo hned po příletu: Davo a jeho tým totiž museli ujít sto kilometrů, než se vůbec dostali k úpatí K2. Připočtěte k tomu přes 100 kg výbavy a je vám jasné, že se jednalo o velice obtížný podnik. Hned po zřízení základního tábora se Davo začal seznamovat s horou a z T1 ve výšce 6000 metrů nad mořem podnikl několik „testovacích“ výstupů a sjezdů v obtížných podmínkách. Ukázalo se však, že dřina při zřizování tábora se neobešla bez následků: Davo si totiž při práci poranil záda.

„Kvůli bolestem zad jsem si nemohl být úplně jistý svými oblouky ve velice prudkém terénu, protože jsem se nemohl v obloucích aktivně uvolnit. A K2 není hora, kde byste si mohli dovolit improvizovat nebo dělat věci napůl,“ řekl Davo ke svému pokusu sjet K2 na jedinečných rozložitelných lyžích od Elanu Ibex Tactix.

Čekat, až se záda umoudří, nepřicházelo v úvahu, protože čas navíc by znamenal i nutnost další aklimatizace. Kromě toho se rychle zavíralo i okno možného termínu pro sjezd a hrozilo, že by Davo nestihl období s vhodnými podmínkami pro zdolání osmitisícovky, nemluvě pak o dopadu neočekávané prodlevy na jeho sebevědomí. Připočteme k tomu také zjištění týmu, že na klíčovém úseku jižní stěny nebylo dostatek sněhu pro Davův plánovaný styl sjezdu (tedy od vrcholu až dolů) bez nutnosti sundat lyže. Souběh těchto okolností tak vyústil v rozhodnutí expedici ukončit a vrátit se domů.

My v Elanu jsme smutní i šťastní zároveň, protože jsme byli důležitou součástí Davových příprav na velkou výpravu a na vlastní oči jsme tak sledovali ohromné úsilí, které každodenně vynakládal na to, aby konečně uskutečnil svůj sen sjet na lyžích z K2. Máme ale nesmírnou radost, že zdravý úsudek převážil nad lyžařskými ambicemi, jejichž uskutečnění by v daný okamžik bylo příliš riskantní.