S elánem do dobrých časů

Leon Korošec, ředitel divize zimních sportů Elanu, vysvětluje, jak dosáhli dvouciferného růstu prodeje, díky němuž museli zaměstnat již více než sto nových pracovníků. K tomu všemu došlo za nových majitelů – na podzim roku 2015 prodal stát společnost z Begunje investičním společnostem Wiltan Enterprises a Merrill Lynch International. Jak poté během roku popsaných změn dosáhli, povyprávěl webu svetsportu.info Leon Korošec, ředitel divize zimních sportů.

Noví majitelé se po převzetí často snaží hospodářské výsledky zlepšit snižováním výdajů, což zahrnuje propouštění nadbytečných zaměstnanců. U vás je tomu naopak: noví majitelé se rozhodli pro růst. Byl jste členem představenstva skupiny Elan a předtím i obchodním ředitelem, potenciál společnosti jste dobře znal. Zeptali se vás noví majitelé před převzetím na váš názor?

Samozřejmě. Noví majitelé jak se mnou, tak i s mými kolegy na vedoucích pozicích našich divizí velice harmonicky a konstruktivně spolupracují. Když byl Elan na prodej, řekli jsme jim, že hodnota společnosti není v tom, co jsme měli v té chvíli, ale v potenciálu, kterého může firma dosáhnout. Nyní se ten potenciál začíná realizovat.

Kupci zajisté hodnotili potenciál Elanu i sami...

Každý rozumný majitel má zdravé ambice růst. Říkám zdravé, protože musí být na reálném základu a dlouhodobě udržitelné. To majitelům nebylo třeba říkat, neboť chtěli převzatou firmu sami rozvíjet. Naším úkolem pochopitelně bylo, představit jim, kde možnosti růstu jsou a co je pro to třeba udělat. Všichni členové vedení měli nápady, co můžeme udělat.

Noví majitelé se pravděpodobně postarali o určité věci, které jste potřebovali. O které?

Ano. Pracovníci ve výrobě měli příliš nízké hrubé platy, a proto jsme jim platy upravili. Důležitá není jen výše platů, důležité je, aby byl systém spravedlivý.

Podle mého názoru došlo ke třem významným změnám. První je způsob vedení: díky jednokolejnému systému vedení jsou majitelé společnosti blíž. Druhá je, že do správní rady jmenovali lidi, kteří se v odvětví skutečně vyznají a ledasčeho již dosáhli, takže nejsou jen našimi dozorci, ale i poradci. Pokud se rozhodnete pro globální byznys, je důležité mít někoho, kdo ti umí o globálním byznyse také něco poradit. Máme mezinárodní správní radu. Opatření a vývojové trendy, které nám představili noví majitelé, nám připadaly ty pravé. Samozřejmě jsme se i poradili, jelikož majitelé nevyměnili vrcholový management, naopak, tento management většinou zůstal, změnil se pouze způsob řízení. Místo dvoukolejného vedení dozorčí rada/představenstvo/majitelé máme jednokolejné a podle toho byly přizpůsobeny role ve správní radě. Té podávají zprávy jednotlivé divize, které mají rovněž jasně definované divizní cíle. Na realizační úrovni vedení divizí ke změnám nedošlo.

Kolik pracovníků jste zaměstnali?

Za rok jsme zaměstnali přinejmenším sto dalších pracovníků. Ještě před dvěma roky bylo v Begunje něco přes 600 zaměstnanců, nyní je to přes 800. Zvýšení počtu zaměstnanců jde především na účet růstu divize zimních sportů a větrné divize.

Celý rozhovor čtěte na zde - http://www.svetsportu.info/zpravy/s-elanem-do-dobrych-casu.html