NOVÁ výstava v Muzeu alpského lyžování Elan

Je to už 50 let, co do společnosti Elan dorazila zpráva o talentovaném mladém Švédovi, který dosahoval dobrých výsledků, a navíc lyžoval na lyžích Elan! Tímto Švédem byl samozřejmě Ingemar Stenmark. Elan si rychle vybral svého technologa Jurije Vogelnika, který už měl určité světové zkušenosti a mluvil plynně německy. Vybavili ho novým párem lyží Elan Impuls a vyslali ho na Slovensko s úkolem setkat se s tímto mladým lyžařem a přizvat ho ke spolupráci. V následující sezóně už Ingemar oficiálně lyžoval na lyžích Elan, vždy s Jurijem po boku.

V roce 1974 získal Ingemar své první zlato na mistrovství světa. Nejenže se tím uvedl do světa vítězství, ale také pozvedl jméno značky Elan. Pro Jurije Vogelnika to znamenalo zásadní změnu ve svém každodenním životě. Kamkoli se Ingemar vydal, Jurij ho následoval. Jurij se nevědomky stal takéjeho řidičem. Elan mu poskytl služební vůz a společně cestovali od tréninku k tréninku, od závodu k závodu, vyzbrojeni lyžařským a servisním vybavením. Za 15 let spolupráce navštívili 16 zemí a zanechali stopu ve zlaté éře alpského lyžování.

Toto je jen letmý pohled do zákulisí spolupráce Ingemara a jeho technika Jurije. Nevídané příběhy z jejich každodenního života a jejich silné osobní pouto byly klíčem k nezapomenutelným úspěchům největšího mužského lyžaře všech dob.

Inspirací pro výstavu o úzké spolupráci Ingemara Stenmarka a Jurije Vogelnika byla návštěva Jurijova domu v Radovljici. V roce 2020 zde Jurij založil malou soukromou sbírku, v níž prezentuje své vzpomínky na soutěžní život Ingemara Stenmarka v letech 1974-1989. Zvláště hrdý je na obsáhlý seznam závodů a ocenění během jejich patnáctileté kariéry a bohatou sbírku odznaků posbíraných po celém světě, které symbolizují jejich společnou cestu. Brzy se ukázalo, že za čísly a fotografiemi se skrývá mnohem víc. Podobné příběhy jsou velmi důležité, protože představují lidi v zákulisí, kteří přispěli nebo stále přispívají ke značce Elan a jejím úspěchům.

Nová výstava v Muzeu Elan se těší velkému zájmu návštěvníků. Ke zhlédnutí bude do konce března 2025.