První slovinská medaile ve skialpinismu na lyžích Elan

Značka Elan i nadále poskytuje inovativní produkty lyžařům a vyznavačům aktivního životního stylu, které umožní nezapomenutelné zážitky na horách. Kromě rekreačních lyžařů po celém světě podporuje Elan také lyžařské profesionály - nejen závodníky ve ski crossu, ale také slovinský skialpinistický tým.

Skialpinismus (zkráceně skimo z anglického ski mountaineering) je lyžařská disciplína, která spočívá ve výstupu na hory na lyžích nebo s nimi a následném sjezdu na lyžích. Soutěžní skialpinismus je závodní disciplínou s měřeným časem po stanovené trase náročným zimním vysokohorským terénem která zároveň prochází řadou kontrolních bodů. Závodníci stoupají a sjíždějí vlastními silami s použitím vybavení a techniky backcountry lyžování. Různé disciplíny (závody jednotlivců, sprint, štafety a vertikální závody) vyžadují od závodníků také různé schopnosti. Existují různé regionální/kontinentální seriály závodů, které jsou součástí kalendáře ISMF (Mezinárodní skialpinistické federace), a také každoroční závody Světového poháru. Střídavě se také konají kontinentální a světová mistrovství. Skialpinismus získává čím dál většího celosvětové uznání, na olympijských hrách 2026 v Cortině d'Ampezzo bude mít premiéru jako olympijský sport.

První medaili pro Slovinsko a ještě na lyžích Elan získala za druhé místo mladá sportovkyně Klara Velepec závodící v kategorii mladých kadetů. Na ME se dařilo celé slovinské reprezentaci, která čítá 7 sportovců, 5 z nich závodní na lyžích Elan. Na evropském šampionátu získala medaili také česká reprezentace, konkrétně Eva Matějovičová, která vybojovala bronz v kategorii U20 v olympijské disciplíně sprint.

Skialpinistické disciplíny vyžadují specifické a lehké závodní vybavení, které umožňuje snadný pohyb v zasněženém horském terénu. ISMF také stanovuje pravidla a bezpečnostní standardy. Elan nabízí pro tyto účely řadu Lynx, která je stvořena pro snadné stoupání a rychlostní turistiku. Řada Lynx byla speciálně navržena pro skialpinisty, tedy pro ty, kteří vědí, že pokud jde o rychlost při výstupu, počítá se každý gram. Tyto lyže poskytují výjimečně lehký, ale přitom pevný a stabilní pocit. Řada Lynx využívá technologii AirLite společnosti Elan, která využívá pečlivě vybrané a tvarované dřevěné jádro snižující hmotnost na minimum pro efektivitu při stoupání, zatímco EST-Touring sidewall umožní bezproblémový a jistý sjezd. Ať už nahoru nebo dolů, řada Lynx od společnosti Elan nastavuje standard vysoce výkonných turistických lyží.