První krůčky na lyžích

Jak na seznámení dětí s lyžemi?

Lyžování je nejen skvělý sport, ale také skvělá rodinná aktivita. Jak ale přenést lásku k lyžím na naše nejmenší? S námi se podívejte na praktické tipy a triky, které vám začátky na lyžích s vašimi dětmi usnadní.

Dřív než vyrazíte:

Než se vydáte na svah, ujistěte se, že máte pro své malé lyžaře to nejlepší vybavení. Mimo lyží a lyžáků také dítě potřebuje další vybavení. Hlavní je helma s lyžařskými brýlemi, rukavice a později také páteřák. Děti často chtějí hned od začátku hůlky. Ty jsou ale naprosto zbytečné a spíše jim v učení budou překážet. Proto je v začátcích ani nepořizujte a zvažte je, až když dítě bude umět bezpečně přenášet váhu z nohy na nohu.

Pokud neplánujete trávit většinu zimy na horách, můžete zvážit i vybavení z půjčovny. To s sebou ale nese určité nevýhody. Půjčování musíte řešit dopředu, nejde se jen tak sbalit a spontánně odjet na víkend. Dítě bude mít navíc pokaždé jiné lyže a lyžáky, takže si "nezvykne na to své". Rozhodně se také nevyplácí kupovat lyže tzv. na výrůst. Špatná délka lyží učení jen znepříjemní.


Hravá příprava:

Před samotným lyžováním si udělejte čas na hravou přípravu a seznámení s lyžemi. Vymyslete si vtipné hry a aktivity, které nejen představí lyžování jako zábavnou činnost, ale také pomohou dětem osvojit si základy přenášení váhy a pohybu s lyžemi na nohou.

Dejte dětem lyže na nožky už doma v obýváku, ať si zkusí ťapkat a seznámí se s nimi v pohodlí domova. Je to jednodušší, než když jim nasadíte lyže na svahu, v zimě. Nabalené děti v kombinézách jsou totiž méně pohyblivé a bude to pro mě méně komfortní.

Myslete také na to, že děti často neznají pravou a levou stranu. Těžko jim tak vysvětlíte, na jakou stranu se mají  točit.  Učení si usnadníte například tím, že na lyže nalepíte rozdílné nálepky. Dítěti pak budete říkat, ať se nakloní za sněhulákem nebo vločkou. 


Učení s úsměvem:

Na první lyžování zvolte vhodný terén, ideálně upravenou rovinku. Podpořte své děti v učení a chvalte je za každý pokrok. Nechte je se prvně seznámit s tím, jaký je to pocit. Naučte je ťupat na místě, ze strany na stranu, dozadu a dopředu. Pak můžete zapojit různá hravá cvičení. Děti můžou opsat na lyžích kruh, postupně se otočit kolem své osy, přisouvat patu a špičku.

V začátku stačí chvilka. Navíc pamatujte, že čím jsou děti menší, tím kratší čas na lyžích vydrží. Pokud jste ve středisku, kde je dětský vlek, využijte ho. Ale nekupujte permanentku na více jak hodinu. Při prvním seznámení s lyžováním však není nutné chodit na vlek vůbec.

Pokud zápasíte s dětskými vrtochy a nedokážete zůstat klidní a pozitivní, zvažte dát děti do lyžařské školy. Aspoň na pár lekcí. Děti se lépe učí od cizích, více je poslouchají a instruktoři už dobře ví, co na ně platí. Vy si tak ušetříte nervy a děti budou spokojenější. Nezapomeňte lyžování zakončit nějakou odměnou. Třeba horkou čokoládou na svahu, aby si děti zapamatovaly, že je učení zábava a chtěly pokračovat.

Elan myslí na potřeby malých lyžařů

Lyžování by pro děti mělo být hlavně zábava. Měly by se na něj těšit a užívat si celý proces. Proto je důležité je do ničeho netlačit a počkat si na to, až si samy řeknou. Není tak ani žádný univerzální věk, kdy je vhodné začít. Některé děti jsou schopné stát na lyžích třeba už kolem tří let, některé až kolem pěti. Důležité je to neuspěchat.