PRAVIDLA FIS PRO LYŽAŘE I SNOWBOARDISTY 

Ve většině zemí platí lyžařské desatero, tzv. pravidla FIS. V České republice se pravidla zavedla už v roce 2009, i tak je zná málokdo. Proto jsme si pro vás připravili tento článek, ve kterém vám jednotlivé zásady představíme nebo připomeneme. Doporučujeme s pravidly seznámit i děti, třeba formou videí, na které v článku odkazujeme. 

LYŽAŘSKÉ DESATERO FIS

1. BERTE OHLED NA OSTATNÍ LYŽAŘE

Každý lyžař i snowboardista musí neustále brát ohled na ostatní! Nesmíte druhé ohrožovat nebo poškozovat, stejně jako třeba na silnici. Takže myslete na to, že základ je neohrožovat a nepřekážet.

2. ZVLÁDEJTE RYCHLOST A ZPŮSOB JÍZDY

Musíte svou jízdu vždy ovládat. Dodržujte přiměřený odstup, který je nutné stejně jako rychlost jízdy upravovat vzhledem k  viditelnosti, terénu, sněhovým podmínkám i rušnosti sjezdovky.

3. ZVOLTE SI JÍZDNÍ STOPU

Přednost má jednoduše vždy lyžař před námi, Takže mu musíte vždy nechat dostatečný prostor na jeho manévry. Vy sami pak nejezděte přes celou šíři sjezdovky a náhle neměňte směr jízdy.

4. PŘEDJÍŽDĚJTE BEZPEČNĚ

Předjíždět můžete jakýmkoliv způsobem za podmínky, že předjížděnému necháte dostatek prostoru na jeho manévry. Zkrátka se zase vracíme k prvnímu pravidlu, neohrozit a neomezit.

5. VJÍŽDĚJTE A ROZJÍŽDĚJTE SE BEZPEČNĚ

Před rozjížděním se musíte podívat nahoru i dolů a ujistit se, že je to bezpečné. To platí i na křížení sjezdovek, abychom nevjeli někomu do cesty. 

Dejte si také pozor na to, že na sjezdovkách neplatí přednost zprava. Výjimkou je ale Itálie, která v tomto jde do rozporu s lyžařskými zvyklostmi. 

6. KDE MÁTE ZASTAVIT?

Nezastavujte zbytečně na úzkých a nepřehledných místech sjezdovky. Pokud v takovém místě upadnete, co nejrychleji se zvedněte a takové místo uvolněte. Stejně tak nezastavujte za horizontem, přijíždějící lyžaři vás nevidí a hrozí, že do vás mohou narazit.

7. JAK SE STOUPÁ A SCHÁZÍ DOLŮ?

Pokud potřebujete, například po pádu, stoupat nahoru po sjezdovce pro vybavení, použijte k tomu okraj sjezdovky. Když to není možné a jdete po středu, dbejte na to, aby vás šlo vidět.

8. RESPEKTUJTE ZNAČKY

Dávejte pozor na značení a signalizaci. Většina je snadno pochopitelná, jako například stopka. Dávejte si ale pozor také na okraj sjezdovek, nebo výstražná značení u stanic lanovek. 

9. ZACHOVEJTE SE SPRÁVNĚ PŘI ÚRAZU

Pokud dojde k úrazu, máte povinnost poskytnout první pomoc. To platí v každé zemi! Integrovaný záchranný systém funguje i v zahraničí na čísle 112, kde vás přepojí na českého operátora. Nemusíte se tak bát toho, že se nedomluvíte. Hodí se ale znát také číslo na místní horskou službu, protože pomoc je rychlejší. 

Místo úrazu je nutné označit (třeba zapíchnutím zkřížených lyží výše ve svahu) a zabezpečit proti nehodě dalších lyžařů.

10. MÁTE POVINNOST SE PROKÁZAT

Každý lyžař se musí prokázat a předložit osobní údaje. Ať už jako účastník nehody nebo svědek. V mnoha zemích je k úrazům přivolána také policie. Ta zkoumá zavinění nebo přítomnost alkoholu v krvi. Na ten sice nejsou stanoveny limity, může to ovšem být přitěžující okolnost.
 

DÁVEJTE NA SEBE I OKOLÍ DOBRÝ POZOR

Budeme rádi, když se vám případné karamboly a úrazy na sjezdovce vyhnou. Buďte ale vždy připravení na to, že stát se může cokoliv a je nutné pomoci i cizím. 

Podívejte se na video českého olympijského týmu o chování na sjezdovkách

Horská služba ČR 

Na svých stránkách má pravidla FIS popsána i Horská služba ČR. V případě nouze volejte na SOS non-stop linku na čísle +420 1210. 

Před dobrodružstvím po českých horách doporučujeme se na stránkách také podívat na aktuální výstrahy a počasí.