Lyžování se snadno může stát nedílnou součástí naší identity – a k tomu samozřejmě patří i příjemné chvíle strávené s celou rodinou. Díky dlouholetým zkušenostem s prací v lyžařských a snowboardových školách po celém světě dobře vím, co je nezbytnou podmínkou úspěšné zimní rodinné dovolené. Postupně jsem si ale také uvědomila, že nepostradatelným předpokladem vytvoření takového učebního prostředí pro děti i jejich rodiče, kde se jejich láska k tomuto sportu může zdárně rozvíjet a stát se součástí jejich osobní identity, musí být také kvalitní čas trávený s celou rodinou.

Doporučuji podívat se na celou věc trochu z odstupu a dlouhodobější perspektivy. Kýžený výsledek – drahocenné rodinné zážitky, na které všichni budete i po letech vzpomínat – si žádá jistou dávku vytrvalosti a pružnosti metod. Asi nejjistější cestou k úspěchu je vzít v potaz potřeby a přání všech zúčastněných: někdy totiž může být lepší nechat některé členy rodiny učit se samotné vlastním tempem, bez tlaku obecenstva příbuzných, kteří se považují za experty na lyžování.

Co děti potřebují?

Pokud je lyžování pro všechny nebo jen některé z vás úplně novým sportem, hodí se ještě před cestou navodit ovzduší nadšené zvědavosti: zkuste společně hádat a představovat si, co se budete učit, jak vám půjde chodit v lyžácích nebo jaká zábava to bude, až si mezi sebou na konci každého dne budete vyměňovat zážitky.

Prostředí musí být pro děti zábavné a bez předem pevně stanovených cílů typu „to a to budeš muset na konci dne nebo týdne umět". Myslet byste měli i na to, jak budou zvládat celý den navlečené do několika vrstev teplého oblečení a s podivným neznámým vybavením na nohách. Ano, na cestě kupředu se s tím budete muset vypořádat, ale každý svým vlastním tempem.

Dnešní vybavení je naštěstí podstatně pohodlnější a všeobecně pružnější, než tomu bylo dřív, a tak profesionálové jako já a mí kolegové, kteří sami řeší podobné věci s vlastními dětmi, ani na moment neváhají s pořízením skvělé dětské lyžařské výbavy: lyžáků a lyží U-Flex. Pohybovat se v lyžácích je nezvyklé a „neohrabané" (tak to doslova vyjádřily dvě sedmileté děti, které tráví velkou část zimy v lyžácích, když jsem se jich zeptala, jak by ten pocit popsaly). V lyžácích se samozřejmě chodí hůř než v obyčejných botách, dnes ale mohou dětem učení zpříjemnit podstatně pružnější lyžáky Elan U-Flex.

Sourozenecká rivalita sice může posloužit jako motivace ke zlepšování, pokud se ale nikdo nemá nudit, je potřeba, aby se děti nové dovednosti učily prostřednictvím zábavných činností, které si může každý snadno vyzkoušet a také si je osvojit. Abychom zajistili, že věci budou zábavné i tehdy, když učení někomu z nás trvá trochu déle, budeme možná potřebovat pár kol navíc, což ale ničemu nevadí: děti se tak naučí pracovat se zdravým sebevědomím i pocitem dosaženého úspěchu.

V jakém věku je nejlépe začít s učením?

Odpověď na tuto otázku se pochopitelně liší dítě od dítěte. Děti se učí svým vlastním tempem a jedině tehdy, když bereme dostatečné ohledy na počasí a jejich energii i osobní potřeby. Nemají-li zájem, ještě to nemusí nutně znamenat, že nejsou připravené – jen musíte přijít na to, jak v jejich očích udělat z lyžování skvělou zábavu. Hodně rodičů začíná učit děti lyžovat ve věku asi šesti let tím, že je doma nazouvají do lyžáků a nasazují jim jednu lyži, aby si na koberci vyzkoušely pohyb ve vybavení – hned poté, co dorostou do nejmenší velikosti lyžáků. Která bota patří na kterou nohu, přezky ven... Dokážeme přijít na to, jak lyži odepnout a nasadit ji na druhou nohu? Jasně dětem sdělte, že něco takového budou podnikat znovu, buď s vámi, nebo učitelem – ale příště už budou samy chodit na sněhu, jezdit na vleku a klouzat se. Co je nejdůležitější: nechejte si od nich potom povyprávět, jak to celé šlo.

Pokud už se musíte dívat, najděte si místo, odkud své maličké nebude rozptylovat – musejí se soustředit na učení a vaše přítomnost by jejich myšlenky mohla přivést na věci, které jistě lépe zvládnou vyřešit s instruktorem. Mám na mysli potíže jako moc horko/zima, únava, svědění nebo nuda, kterým se s instruktorem možná jde vyhnout úplně, ale u kterých každopádně bude vaše nepřítomnost tou nejlepší nadějí na co možná nejmíň kňourání. Pokud jste se do učení svých dětí pustili sami, obrňte se trpělivostí i vtipem. Musí to být zábava a vhodnou cestou vpřed jsou třeba krátké intervaly zkoušení různých věcí, proložené přestávkami na horkou čokoládu ještě předtím, než začne dítě dělat scény. Čím menší dítě, tím kratší čas na svahu to znamená. Výdrž dítěte závisí ale také na tom, jak dobře se vyspalo, jestli snědlo snídani a jak na ně působí výška a chlad, což ostatně neplatí jen pro děti – důležité je to i pro nás, rodiče.

Učení napomáhá všechno, co dětem pomůže seznámit se s vybavením a jeho fungováním. Hůlky jsou obecně považovány za jakýsi „zátěžový test" – nepanuje obecná shoda ohledně toho, kdy je nejvhodnější zařadit je do procesu učení. Osobně bych doporučila s hůlkami spíš počkat: pohybovat se s „cizorodými" prvky musí nejprve dostatečně dobře zvládat nohy – a hůlky by toto osvojování mohly narušit.

Nyní tedy nastal čas nechat děti na svahu instruktorům a odejít na svou vlastní lekci lyžování, pozorovat je nebo se vydat za svým programem. Pusa na povzbuzení, objetí a rychlý odchod jim dovolí plně se soustředit na spoustu pro ně nových věcí – a instruktoři se zase budou moci věnovat tomu, aby byly děti připravené na denní program. Ne každý to má do hor blízko. Ať už se vám ale naskytne možnost dostat se tam jedinkrát za zimu, nebo se stanete rodinou, která jezdí na hory každý víkend, platí, že čím více času každý z vás stráví na svahu, tím větší bude i vaše šance zlepšovat se (a vypěstovat si závislost). Pokud budete lyžovat všichni pohromadě, zvolte trasu sjízdnou pro všechny.

Pořiďte svým dětem moderní výbavu, jež usnadní učení a posílí požitek z lyžování. Jsem nadšená, když slyším od našich lyžařských instruktorů, že malí lyžaři s vybavením U-Flex mají mnohem lepší výsledky ve srovnání s dětmi, které mají tradiční vybavení. Sama také vidím, že postoj i stabilita v oblouku jsou u mých dětí díky technologii U-Flex doopravdy výrazně lepší. Na zvoleném vybavení skutečně záleží, tím spíše pak u dětí. Dopřejte své rodině ty nejlepší možné lyžařské zážitky a pořiďte svým dětem U-Flex. Když jsou naše děti šťastné, všichni si dny strávené v horách vychutnáme mnohem lépe.

U-Flex ve skutečném světě

Při vývoji U-Flex™ jsme neusilovali o nic menšího než o naprostou revoluci v tom, jak se chlapci i dívky učí lyžovat. Výsledky nejnovější studie z rakouské lyžařské školy Schneeschule Klinger ukazují, že se nám to podařilo. Tým instruktorů z této školy vytvořil metodu zvanou SkiEdina, která má zcela proměnit podobu učení: děti už se nemají soustředit na plužení, ale od začátku se učit paralelní oblouky. Studie srovnávala skupinu dětí ve věku 3-6 let, které využívaly vybavení U-Flex, s podobnou kontrolní skupinou využívající tradiční vybavení. Výsledky jasně ukázaly měřitelný pozitivní efekt konstrukce U-Flex na proces učení.