Při lyžování je nutné myslet na bezpečnost

Lyžování je skvělý sport a zábava. Musí se u něj ale myslet také na bezpečnost. Především, pokud lyžujete s dětmi. Je dobré myslet na pár základních pravidel, které zamezí rizikům zranění. Dobře padnoucí helma je základ! Jak pro dospělé, tak pro děti. Nesmí tlačit, ani se na hlavě hýbat. U dětí je také dobré využít nastavitelné kolečko, kdy je možné velikost helmy o pár centimetrů upravit. Nezapomeňte jim před začátkem sezóny vybavení vyzkoušet, ať máte jistotu, že z něj nevyrostly.

Věc, do které se vyplatí investovat je rozhodně chránič páteře. Ten je obzvláště důležitý při srážce dětí s jiným lyžařem. Nosit by ho měli ale i dospělí. Dnešní páteřáky využívají pokročilejších technologií. Kromě klasických tvrdých se můžeme setkat i s měkkými. Ty jsou vyrobené z poddajné pěny, která se při nárazu okamžitě změní na tvrdý materiál. Záleží pouze na vás, který vám bude příjemnější. Měkké jsou lehčí a poddajnější, takže můžou být příjemnější hlavně pro děti. Někdy páteřáky bývají integrované do vest nebo přímo do lyžařských bund.

Výrazné barvy oblečení jsou výhodou

Je dobré myslet na barvy oblečení a vybavení. Výrazně svítivé barvy jsou dobře viditelné i ve špatných podmínkách jako je hustá mlha. Dětem můžete například pořídit zářivě oranžovou helmu. Půjdou na svahu lépe vidět a oceníte to i vy, protože se vám jen tak neztratí v davu. Sobě pak můžete pořídit výraznější kalhoty nebo bundu. Nemusíte být jen v nudné černé.

Na sjezdovkách pak jezděte obezřetně. Věnujte pozornost okolí a nedávejte si do uší sluchátka. Může být lákavé poslouchat oblíbenou hudbu, ale neuslyšíte například předjíždějícího lyžaře. A v neposlední řadě si do mobilů nainstalujte aplikaci Záchranka. Když dojde na nejhorší, můžete stiskem tlačítka okamžitě přivolat pomoc. Aplikace za vás odešle přesnou polohu záchranným složkám a horské službě. Při záchraně života se totiž hraje o vteřiny.

10 pravidel FIS pro chovaní na sjezdových tratích

Přečtěte si jaká jsou pravidla Mezinárodní lyžařské federace pro chování na sjezdovkách.