Ocenění Red Dot Product Design 2022 bylo uděleno lyžím Elan Ripstick Tour 104

Za dobu téměř 80 let své existence si Elan vydobil uznání jako největší inovátor v oblasti lyžování, který již několikrát výrazně posunul vývoj alpského lyžování. Globálně uznávaná značka z Begunje na Gorenjskem získala za své výrobky více než 300 mezinárodních ocenění. Poroty z celého světa jsou stále ohromeny inovativními technickými řešeními a kvalitou Elanu, stejně jako grafickým designem produktů.

Elan obdržel mezi jinými také 13 ocenění Red Dot, jedny z nejprestižnějších světových cen pro konstrukční řešení spolu s mimořádným úspěchem v oblasti designu. Elan obdržel první cenu Red Dot v roce 2007 a od té doby si vyvinul charakteristický designový jazyk pro své výrobky, který se stále vyznačuje inovacemi, technologickou vyspělostí a samozřejmě promyšleným designem. Společnost vyvinula velmi jasný recept, jak podpořit technologie designem a prezentovat je atraktivním, poutavým a uživatelsky přátelským způsobem, kde grafické prvky podtrhují vše jako celek. Společným prvkem, který spojuje produkty Elan, je skutečnost, že každý nový výrobek přináší něco nového, lepšího a často revolučního, vše se zaměřením na koncového uživatele a jeho nezapomenutelný uživatelský zážitek. V tomto roce bylo ocenění Red Dot  Product Design 2022 uděleno lyžím Elan Ripstick Tour 104, které jsou společným projektem vývojového týmu Elan a legendárního lyžaře Glena Plakea.

Tým začal s řadou Ripstick a dal si za cíl ji odlehčit a dát jí vlastnosti umožňující skitouring při stále zachované vynikající kvalitě jízdy. Ripstick Tour je skvělou volbou pro celodenní skitouringová dobrodružství zahrnující dlouhé výšlapy i sjezdy se vší zábavou plnohodnotných freeridových lyží. Když nese lyžař těžký batoh pro dlouhý pobyt v horách, počítá se každý ušetřený gram na dalším vybavení, takže nízká hmotnost je hlavním faktorem. Ale náročný terén a dlouhé vzdálenosti mohou vystavit lyžaře různým sněhovým podmínkám i při jednom jediném sjezdu. Proto pokročilá konstrukce lyží Ripstick Tour umožní použití v široké škále podmínek. Vývojářský tým začlenil do dřevěného jádra novou technologii Carbon Bridge pro snížení vibrací. Revoluční řešení se skládá z karbonové tyčinky umístěné na svrchní straně lyží pro zvýšení stability, absorpci a tlumení vibrací při zachování nízké hmotnosti. Pro zvýšení stability a lepší držení hran je přidaná 360° hrana pyramidového tvaru umožňující další redukci materiálu a ještě vyšší snížení hmotnosti lyže. Technologie Amphibio se postará o precizní, mimořádnou přilnavost hran a stabilitu za všech sněhových podmínek.

Glen Plake se v posledních několika letech více a více věnoval skitouringu a čas od času nás pobízel, abychom vyvinuli trochu širší touringovou lyži, která bude vhodná pro delší výstupy, ale zároveň si zachová své jízdní vlastnosti a splní požadavky zkušených lyžařů, kteří potřebují stabilitu ve vysokých rychlostech a podporu při technicky náročnějších sjezdech. Úzká spolupráce s vývojářským týmem byla podstatná pro určení perfektní kombinace geometrie, vykrojení a průhybu lyže. V Elanu vždy již od samotného začátku, když je produkt ještě v časné vývojové fázi, zahrnujeme do vývoje výrobku konečného zákazníka. To byl případ také u Glena, který hrál důležitou roli ve vývoji včetně finálního zhodnocení různých funkčních prototypů. U lyží Ripstick Tour byly jízdní vlastnosti prvořadé, protože jsme chtěli ukázat nový pohled na design lyží, kdy forma nekompromisně následuje funkci. Glenův pohled na lyžování se odráží také v grafickém designu lyží. Osvětlil svůj výběr zářivých barev faktem, že nemáme vždy příležitost lyžovat za dobrého počasí a lyže v živých barvách jsou vítanou změnou během takového dne. Jsme výjimečně hrdí, že institut Red Dot ocenil úspěch v oblasti designu a udělil společnosti Elan tuto prestižní designovou cenu,” říká Melanja Korošec, globální ředitelka značky Elan.