Chcete se svézt jako na obláčku, nebo si užíváte rychlou agresivní jízdu a potřebujete pořádnou oporu? Podle toho si vyberte ty správné lyžařské boty, které vám přinesou skvělý zážitek z lyžování. Poradíme, jak si vybrat lyžáky ve správné velikosti.

Nejprve si musíte uvědomit, že lyžařské boty se od klasické obuvi liší tím, že pohodlí a vzhled jsou důležité až v druhé řadě. Zásadní je, aby lyžáky plnily svou funkci – umožňovaly efektivní přenos síly z nohy do lyže a tím jejich dobrou ovladatelnost. Zjednodušeně se dá říct, že čím sportovnější a agresivnější jízdu vyznáváte, tím nepohodlnější boty potřebujete.

Ujasněte si, jaký styl lyžování nejčastěji provozujete

Také si hned na začátku ujasněte, jaký styl lyžování nejčastěji provozujete.

  • Pokud jezdíte po upravených sjezdovkách, vybírejte z kategorie čistě sjezdových lyžáků.
  • Jestli občas volíte jízdu mimo sjezdovku a máte lyže allmountain, poohlédněte se po lyžákách ze stejné kategorie.
  • A když vám sjezdovky nic neříkají, sáhněte po lyžákách z kategorie freeride.

Záleží také na vašich zkušenostech a výkonnosti. Podle úrovně dovedností se lyžařské boty dělí do 3 základních kategorií:

  • Rekreační – lyžáky z této kategorie poskytují především pohodlí a tepelný komfort. Využívá se měkká vnitřní stélka i měkčí skelet, takže při správném výběru velikosti nehrozí otlaky. Boty pro začátečníky díky své měkkosti umožňují snadný přenos váhy, ale především při vyšších rychlostech neposkytují dostatečnou kontrolu nad lyžemi a rychlost reakce.
  • Sportovní – boty s tvrdším skeletem, ale stále slušným komfortem. Tyto boty už poskytují dostatečnou oporu i sportovnějším lyžařům ve vyšších rychlostech.
  • Závodní – extrémně pevné boty pro lyžaře na nejvyšší úrovni. Tvrdý skelet umožňuje perfektní kontakt mezi nohou a lyží a okamžitý přenos síly. Tyto lyžáky ale nejsou pohodlné, protože vše je podřízeno výkonu a nehodí se tedy pro celodenní lyžování. Zároveň vám v takových lyžácích nebude teplo, zvláště při mínusových teplotách. Tento problém u pokročilých a dražších modelů řeší vyhřívání lyžařských bot.

Jak jednotlivé kategorie lyžáků poznáte?

Především podle tzv. flex indexu neboli flexe – ohebností bot. Flexe udává sílu, kterou musíte vyvinout, abyste mohli ohnout nohu směrem dopředu v tzv. komíně (místě, kde bota obepíná nohu nad kotníkem). Flexe lyžařských bot se měří na škále cca od 60 do 150. Čím vyšší úroveň lyžaře, tím vyšší by měla být. Vyšší tuhost totiž umožňuje efektivnější přenos síly z nohy do lyže. Vyšší flexi by zároveň měli vyhledávat těžší lyžaři.

Dejte si ale pozor na porovnávání flexe mezi různými výrobci. Ukazatel totiž není unifikovaný, takže ho využívejte jen jako přibližné vodítko. Například model s flexí 120 u jedné značky může odpovídat 100 u jiné.

  • Flex index pro začátečníky se pohybuje mezi 60 a 90 u mužů (čím těžší lyžař, tím větší by flex index měl být) a od 60 do 70 pro ženy. Nižší flex index by měly mít v podstatě jen dětské boty.
  • Středně pokročilí lyžaři (a ti s vyšší hmotností) vybírají lyžáky s flexí od 90 do 110 a lyžařky od 70 do 90.
  • Pokročilí a zkušení sportovní lyžaři hledají boty s flexí nad 110 u mužů a nad 90 u žen.
  • Závodní lyžaři sahají po velmi tuhých (neohebných) modelech s flexí nad 140.

Myslete také na to, že materiál v mrazu tuhne a boty budou tvrdší na sjezdovce než při zkoušení v obchodě. Velmi často se také setkáte s nastavitelnou flexí (ohebností) pro větší flexibilitu.  Častou chybou při výběru lyžáků podle flex indexu je volba příliš měkkých modelů v kombinaci s rychlými sportovními lyžemi. Taková volba vám jízdu na kvalitních lyžích znechutí a nebudete se zlepšovat tak, jak si přejete. Měkké lyžáky slouží k pohodlnému svezení, ale nepočítejte s výrazným zlepšováním výkonu, spíš naopak.

Jak vybrat správnou velikost lyžáků

Výběr správné velikosti lyžařské boty je velmi snadný. Velikosti lyžařských bot se totiž udávají podle tzv. Mondopoint číslování a číslo přesně odpovídá nejdelší částí chodidla v cm (někdy i v mm).

Lyžáky (i pro rekreační lyžaře) totiž na rozdíl od klasických bot musí téměř přesně sednout na nohu (v lyžařské ponožce), takže velikost lyžáků by měla odpovídat délce nohy Musíte počítat s tím, že se vnitřní botička během několika dní vyšlápne a bota se zvětší. Pokud byste tedy koupili větší botu, vaše noha se v lyžařské botě začne po vyšlápnutí hýbat a vy tak ztratíte kontrolu nad lyží. Vždy však doporučujeme lyžařskou botu vyzkoušet.

Jak změřit velikost chodidla:

  1. Vezměte kus kartonu nebo papíru (karton bude lépe držet) delší než vaše noha a položte ho na zem těsně ke stěně.
  2. Oblékněte si ponožky, které obvykle nosíte při lyžování.
  3. Stoupněte si na papír patou těsně ke zdi.
  4. Mírně se prohněte v kolenou.
  5. Tužkou obtáhněte přední část chodidla.
  6. Změřte vzdálenost od zdi po nejdelší část chodidla..

Pokud se změřená délka nachází mezi dvěma velikostmi, doporučujeme se rozhodnout pro tu menší. Vnitřní botička, jak jsme již uvedli se totiž po pár jízdách mírně prošlápne a chodidlu přizpůsob. velikost boty se tak může i o půl čísla zvětšit. To doporučujeme především, pokud chcete jezdit rychleji, agresivněji a máte sportovnější ambice. Jde-li vám spíše o pohodlí a vám změřená délka chodidla se nachází mezi dvěma velikostmi lyžáků, rozhodněte se raději pro tu větší.

Vyberte si i správnou šířku lyžáků

Udávaná šířka boty se týká nejširší části chodidla (pro změření šířky můžete využít metodu s papírem - obkreslíte chodidlo i z boku a změříte v nejširší části).

Šířku lyžařské boty opět vybírejte podle své úrovně:

95 mm: velmi úzká. Pouze pro závodníky.
96 - 98 mm: úzká. Pro úzkou nohu nebo pro lyžaře, kteří upřednostňují sportovní výkon před pohodlím
okolo 100 mm: stále spíše sportovní modely a některé dámské lyžáky.
103 mm: univerzální lyžáky, ze kterých si vybere největší skupina lyžařů.
104 mm: vysloveně rekreační boty pro lyžaře bez sportovních ambicí a upřednostňujících pohodlí, anebo pro ty s velmi širokou nohou.

Pozor, toto rozdělení platí pro univerzální velikost 26,5, ale pro větší velikosti (délku) se posouvá vždy o několik milimetrů nahoru. Příslušný údaj pro danou velikost však většinou nenajdete, proto opět doporučujeme vyzkoušet.

Většina lyžařů si vybírá boty příliš dlouhé, měkké a široké. Obecně platí, že pokud v obchodě cítíte snesitelný těsný pocit, jste na dobré cestě k výběru správných lyžáků. Hlavně by lyžařská bota neměla nikdy umožňovat pohyb paty nahoru a dolů.

Lyžařské boty můžete své noze přizpůsobit

Pří výběru lyžařských bot myslete také na specifika svých nohou. Kromě délky a šířky může hrát roli také výška nártu, klenba nohy, tvar nohou do X nebo do O.

Pro různé tvary nohou neexistuje univerzální rada, ale pokud víte, že vám většina standardních bot nesedí a budete v lyžákách trávit hodně času, zvažte tzv. bootfitting přímo ve specializované prodejně. Tam vám nohu změří na speciálním skeneru a lyžáka se poté dá různě upravovat:

  • tepelným tvarováním vnitřní botičky, vložky nebo skeletu,
  • tzv. cantingem – vyosením komínu boty (část lyžáky nad kotníkem),
  • broušení nebo vytahování skeletu a utěsněním speciální pěnou.