Víte, podle jakých kritérií si můžete vybrat dětské lyže?

Dětské sjezdové lyže by měly malým lyžařům umožnit především snadné ovládání a odpustit případné chyby. Proto většina modelů dětských lyží disponuje lehkým pěnovým jádrem a krojením s malým rádiusem pro snadné zatáčení. Pěnové jádro přispívá k celkově nízké hmotnosti lyží, takže je dítě schopno lyžemi snadno manipulovat, a dále umožňuje i lehkému dítěti lyže snadno a bez nadměrné námahy prohnout v oblouku. Vzhledem k nízké hmotnosti dětí není pěnové jádro na překážku ani při rychlejší a agresivnější jízdě.

Dětské lyže by měly mít:

  • odpovídající délku,
  • malý rádius pro snadné zatáčení,
  • lehkou konstrukci s přiměřeně měkkým jádrem

Správná délka dětských lyží

Dětské lyže by měly být o 10 - 20 centimetrů kratší, než je výška postavy dítěte. U úplně malých dětí, které budou lyžovat poprvé i 30 cm. Správně zvolená délka dětských lyží je naprosto klíčovým faktorem pro to, aby dítě lyžování bavilo a nenaučilo se některým nežádoucím návykům. Delší lyže by se dítěti špatně ovládaly, zpomalilo by to jeho učení a také by jej to mohlo od lyžování odradit. Příliš krátké dětské lyže zase mají tendenci zatáčet samy i bez impulzu ze strany dítěte, které tak ztrácí motivaci učit se správné lyžařské technice. Při pochybnostech mezi dvěma délkami vždy sáhněte raději po kratších lyžích. S přibývajícím věkem a lyžařskými dovednostmi dítěte lze volit i o něco delší dětské lyže, než bylo uvedeno, ale s výjimkou závodních lyží na obří slalom by délka lyže neměla nikdy přesáhnout výšku postavy.

Rozdělení podle délek lyží

Dětské lyže pro nejmenší (70-90 cm)

Dětské lyže se vyrábějí od délky 70 cm. Tyto dětské lyže jsou určeny úplným začátečníkům přibližně od dvou až tří let. Jsou lehké, měkké a ohebné (pěnové jádro). Pro tyto nejmenší děti mohou být lyže až o 30 cm kratší, než je postava dítěte (délka lyže by měla sahat po bradu, ale mohou být i kratší). Tato délka zaručuje snadnou ovladatelnost lyží.

Lyže 100-120 cm

Také v rozmezí délek 100 - 120 cm jsou dětské lyže vyráběny zejména s ohledem na snadnou ovladatelnost. Jedná se stále o lyže s kompozitovým (pěnovým) jádrem, které již ovšem bývá konstrukčně vyztuženo. Lyže jsou však stále lehké a ohebné. Doporučená délka je o 10 -20 cm centimetrů kratší, než je výška postavy dítěte (mezi bradou a nosem).

Lyže 130 – 150 cm

V těchto délkách se již jednotlivé nabízené modely dětských lyží odlišují i konstrukčně. Naleznete zde lyže s kompozitovým jádrem, tedy lyže lehké a měkké, určené pro starší začátečníky nebo vyloženě rekreační dětské lyžaře. Zvolit však můžete i lyže s dřevěným jádrem s různými typy vyztužení pro sportovněji založené děti nebo malé závodníky. V této kategorii již najdeme juniorské slalomky pro rychlé krátké oblouky ale i obřačky pro dlouhé oblouky a rychlou jízdu.

Juniorské závodní lyže

Modely v této kategorii vychází konstrukčně z dospělých modelů se všemi parametry pro juniorské závodění. Některé modely mohou použít i dospělí lyžaři s nižší hmotností a menší výškou postavy. Dětské lyže se pochopitelně vyrábí s carvingovou konstrukcí. To znamená větší vykrojení lyží (tedy menší rádius) a hlavně snadné zatáčení s menším vynaložením energie.

Rádius dětských lyží se pohybuje od 6 do 10 m. Některé modely dětských lyží mají již rocker na špičce. Jedná se o přizvednutí přední části lyží, které napomáhá zahájení oblouku a tím opět usnadňuje zatáčení.

Vázání na dětských lyžích

Převážná část dětských lyží se vyrábí v setech s vázáním. Na lyži je integrovaná deska, na kterou se snadno nasune vázání a upraví na velikost lyžařských bot dítěte. Jedna z nejdůležitějších věcí je správné seřízení bezpečnostního vázání. Tento krok doporučujeme svěřit lyžařskému servisu vybavenému seřizovacím strojem. Správně seřízené vázání výrazně eliminuje možný úraz dítěte při pádu.

Vyzkoušejte dětské lyže Elan

Při výběru lyží pro děti nezapomínejte i na design. Lyže by se měly dětem líbit, a proto se nebojte je k vybírání přizvat.

V rámci nabídky dětských lyží Elan můžete volit mezi řadou U-FLEX a Tweener. Lyže pro děti z řady U-FLEX jsou tou správnou volbou pro úplné začátečníky. S dětskými lyžemi Tweener své lyžařské schopnosti naopak skvěle zdokonalí. A to jak na sjezdovce, tak i mimo ni.