Lyžařské boty pro děti musí být především pohodlné. To ale neznamená, že budou mít v lyžáce před palcem 5 centimetrů místa. Taková bota jim bude na noze skákat a lyžování jim v nejhorším případě zprotiví. Přečtěte si, jak vybrat lyžáky pro děti tak, aby je lyžování bavilo. Přestože lyžařské boty pro děti mohou stát hodně, nešetřete na nich a nekupujte jim větší model s tím, že vydrží na více sezon.

Nevydrží, protože vaše dítko už nebude chtít lyžovat a navíc hrozí osvojení špatných návyků. Dobrým řešením nejsou ani malé boty, které dítě třeba podědí po známých s tím, že to těch pár hodin vydrží. V takové botě hrozí otlaky i chlad při mínusových teplotách. Pamatujte na to, že použité lyžáky můžete snadno prodat na některém z bazarů a snížit tak náklady na nový model. Lyžáky použité jen párkrát navíc často prodáte za cenu blízkou té pořizovací.

Jak vybrat správnou velikost dětských lyžáků

Délka dětské nohy by měla být přibližně stejná jako velikost lyžáky. Jen správně zafixovaná noha v botě totiž umožní dítěti správně přenášet váhu a sílu z nohy do lyže, takže se bude rychleji učit a osvojí si pohyb na lyžích.

Ideální postup při výběru je, aby si dítě boty přímo vyzkoušelo a kopnutím do země nebo do zdi (pokud to prostory umožňují) dostalo špičku co nejvíce dopředu, poté změřte prostor v zadní části boty.

Myslete na to, že lyžařská bota se po pár jízdách a prošlápnutí o něco zvětší a prostoru přibude. Proto by v botě mezi patou a zadní částí boty měl být prostor maximálně 1 cm.

V nabídce lyžařských bot pro ty nejmenší najdete většinou modely, které pro zapnutí využívají jednu přezku (často velikosti 16 až 18 – číslo boty odpovídá délce nohy v centimetrech), větší boty se utahují třemi přezkami a u modelů od velikosti 20 se už používají klasické 4 přezky jako na lyžácích pro dospělé.

Pokud vyloženě trváte na lyžácích, které dítěti vydrží více sezón, zkuste se poohlédnout po botách, které umožňují upravit velikost skeletu (vnější viditelná část lyžáky) a tím přizpůsobit velikost boty. Takové boty se prodávají například pro rozsah velikostí od 18 do 22 nebo od 22 do 25,5.

Vybírejte vhodnou flexi

Flexe, neboli flex index je číslo, které udává tuhost boty a vůli, která bota umožňuje při pohybu dopředu (ohnutí tzv. komínu – tedy části, ve které spočívá lýtko).

Pozor, flex index je pouze orientační ukazatel a může se velmi lišit napříč nabídkou různých výrobců.

Pro děti se hodí nízká flexe odpovídající číslu od 30 přibližně do 65. Toto číslo ale pravděpodobně budete řešit až u mladých závodníků. U většiny dětských lyžařských bot pro začínající lyžaře je flexe odpovídající věku a velikosti dítěte.

Pohodlné nazouvání a vyzouvání

Nazout a vyzout si lyžařskou botu by dítě mělo zvládnout bez pomoci dospělých, proto si to raději vyzkoušejte při nákupu v kamenné prodejně. Nejsnadněji se nazouvají a vyzouvají boty se zadním nástupem. Tyto modely otevřete hodně do šířky a dětská noha do nich snadno vklouzne bez nátlaku.

Tyto lyžáky ale neposkytují velkou oporu a rozvíjení správné techniky, takže se hodí skutečně jen pro ty nejmenší. Pro starší a pokročilejší děti doporučujeme už klasické lyžáky se čtyřmi přezkami.

Po nákupu nových bot si vždy nechte (odborníkem v prodejně, servisu nebo půjčovně lyží) seřídit vázání přesně na jejich délku a váhu dítěte , tak aby bezpečnostní funkce vázání fungovaly správně.