Typy sjezdových lyží 

Když vejdete do sportovního obchodu s nabídkou sjezdových lyží, na první pohled vypadají všechny stejně. Při bližším zkoumání ale zjistíte, že se liší délkou, šířkou, tvarem a použitými materiály.

Profil

Přestože typů lyží neustále přibývá, jejich hlavní rozdělení je stále na modely pro upravené sjezdovky a lyžování ve volném terénu. Liší se od sebe především svým profilem (podélným prohnutím) a šířkou. Co se týče prohnutí, pro pochopení jejich rozdělení si musíte osvojit pojmy camber a rocker. Normální lyže pro ježdění na sjezdovkách má klasické prohnutí – tzv. camber. Oba kontaktní body (místa, kde se lyže dotýká sněhu) jsou na koncích lyže.

Prohnutí rocker znamená, že kontaktní body jsou posunuty blíže ke středu lyže a špička popř. i patka je zvednuté. Lyže lépe plave v prašanu, ale na tvrdém povrchu díky camberu velmi dobře drží. Lyže má kratší kontaktní hranu a tím pádem je ovladatelnější.

Šířka lyže a rádius

Drtivá většina lyží na trhu pak využívá carvingové vykrojení (širokou špičku, úzký střed a o něco širší patku).

Toto vykrojení udává rádius lyže (poloměr oblouku, který lyže potenciálně sama obkrouží při zaříznutí do sněhu). Nejnižší rádius mají slalomky (cca 10–13) a nejdelší závodní lyže pro sjezd (více než 20 m).

Obecné pravidlo pro šířku zní: čím hlubší sníh, tím širší lyže (uprostřed pod botou). 

  • Větší šířka (pro freeride lyže od 85 mm po extrémních 155 mm ve středu lyže) umožňuje lyžím plavat v prašanu a poskytuje větší stabilitu v náročném terénu.
  • Lyže s úzkým středem do 70 mm jsou určeny na rychlé střídání ostrých carvingových oblouků na sjezdovce (slalomky).
  • Někde uprostřed (od 75 do 85 mm) se pak pohybují univerzální modely určené nejpočetnější kategorii lyžařů (modely allmountain a allround)

Představme si jednotlivé typy lyží

Slalomky

Jsou sportovní lyže, jejichž doménou jsou krátké carvingové oblouky. Jsou úzké pod vázáním (65 – 70 mm), díky čemuž jsou velmi rychlé v přehranění, ale na druhou stranu nestabilní v měkkém a rozbitém sněhu. Tyto lyže mají malý rádius (10 – 13 m) a vybírají se většinou v kratších délkách.

Slalomky jsou většinou poměrně tvrdé, a proto se hodí pro sportovní a závodní lyžaře.  Potenciál těchto lyží se plně projeví na rovné upravené sjezdovce při rychlé a dynamické jízdě.

Obřačky

Jsou sportovní lyže, které jsou určeny pro střední a dlouhé oblouky ve vysokých rychlostech. Obřačky jsou úzké pod vázáním (65 – 70 mm), díky čemuž jsou velmi rychlé v přehranění, ale na druhou stranu nestabilní v měkkém a rozbitém sněhu. Tato lyže vyžaduje širokou a rovnou liduprázdnou sjezdovku.

Tyto lyže mají velký rádius (16 – 35 m), z tohoto důvodu nejsou tolik ovladatelné. Na druhou stranu však mají perfektní vlastnosti ve vysokých rychlostech a středních a dlouhých obloucích. Obřačky jsou tvrdé lyže pro velmi dobré lyžaře, a proto jsou vhodné pro sportovní a závodní lyžaře.

All-round

Tuto kategorii lyží lze považovat za nejuniverzálnější kategorii určenou na upravené tratě. Díky širšímu středu pod vázáním (oproti slalomkám a obřačkám), jsou tyto lyže stabilnější, pohodlnější a hlavně univerzálnější. Větší šířka allroundů (68 – 75 mm) si už dokáže poradit i s rozbitou sjezdovkou.

Jejich rádius se pohybuje mezi 12 a 16 m, díky čemuž jsou ideální pro střední oblouk a zároveň použitelné pro oblouk krátký. Tyto lyže se vyrábějí takřka pro všechny druhy lyžařů, od  začátečníků přes pokročilé lyžaře až po sportovní lyžaře. Hledáte-li univerzální lyži na upravenou sjezdovku, pak je kategorie allround tou pravou volbou.

All-mountain

Tyto lyže zvládají jak upravenou a rovnou sjezdovku, tak rozbitou a nerovnou odpolední sjezdovku. All-mountain lyže mají pod vázáním šířku 75 až 90 mm, což zajišťuje stabilitu při jízdě v nerovném terénu a notnou dávku průchodnosti navátým či mokrým sněhem.

Tato větší šířka však způsobuje, že přehranění lyže je pomalejší než u užších typů lyží. All-mountainy se vyrábějí takřka pro všechny druhy lyžařů, od začátečníků přes pokročilé lyžaře až po sportovní lyžaře. Allmountain lyže uspokojí i lyžaře, kteří mají ambice občas zavítat mimo upravenou sjezdovku. 

Freeride

Specifickým prvkem těchto lyží je jejich větší šířka pod vázáním, která se pohybuje od 90 do 140 mm. Díky větší šířce lyží a tím pádem i jejich větší ploše lyže nesou lyžaře nad sněhem a umožňují tak lyžovat v hlubokém sněhu nebo kdekoliv mimo sjezdovky.

Tyto lyže jsou specifickým náčiním určeným opravdovým specialistům, pro které neexistují limity v podobě urolbovaných a značených sjezdovek.

Freestyle

Jsou lyže určené primárně do snowparku. Mají širší základnu (75 – 100 mm), která zajišťuje stabilitu při dopadech. Skoky a zábradlí, tam přesně patří lyže kategorie Freestyle. Mají robustní a odolnou konstrukci, díky čemuž vydrží horší zacházení. Dále mají zvednutou patku, což umožňuje odjíždět triky na switch, tedy pozadu.

Freestyle lyže jsou sice primárně vyrobeny pro nekonečnou škálu triků, ale zvládají i jízdu na sjezdovce či mimo ni.

Doporučené délky lyží

Typ lyže Doporučená délka k postavě Rádius Šířka středu lyže v mm
Slalomka -20 cm až -10 cm do 13 m 66 - 70
Obřačka -10 cm až +5 cm 16 - 35 m 66 - 70
All-round -15 cm až -10 cm 12 - 16 m 68 - 75
All-mountain -10 cm až -5 cm 14 - 17 m 75 - 90
Freeride -5 cm až +5 cm nad 15 m 90 - 130
Freestyle -20 cm až -5 cm nad 14 m 80 - 90
Junior -20 cm až -10 cm do 13 m 60 - 75
Dětské -20 cm do 10 m 60 - 70

Pořád se v modelech nevyznáte? Pomůžeme vám vybrat online

Vyberte si lyže s pomocí Elan Ski Selectoru neboli voliče lyží Elan. Stačí odpovědět na základní otázky (například typ terénu, úroveň lyžaře, výška) a automaticky vám vypadnou modely, které jsou pro vás nejvhodnější. Vybereme i správnou délku podle vaší výšky. Kromě ideálního modelu nabídneme i pár alternativ, takže si 100% vyberete.