Lyžování není jen o samotných lyžích, ale i o správně vybraných lyžařských holích. Ty nejen stabilizují vaši jízdu, ale mohou být i oporou při obloucích a pomáhají v odrážení na rovných úsecích. Přečtěte si našeho průvodce, který vám usnadní výběr těch nejlepších lyžařských hůlek, zejména pokud patříte mezi fanoušky značky Elan.

Prvně se pojďme podívat na základní rozdíly, se kterými se u hůlek potkáte. 

Materiál tubusu lyžařských holí

Materiál tubusu hraje klíčovou roli v hmotnosti hůlek, pevnosti, tuhosti a jejich výdrži. Většinou se setkáváme s hliníkovými a karbonovými variantami. Hliníkové jsou sice těžší, ale jsou také odolnější a cenově příznivější (také drtivá většina dětských holí), zatímco karbonové jsou lehčí, avšak křehčí.

Hliníkové

Karbonové

Levnější, odolnější, vyšší hmotnost

Lehčí, ale křehčí

Nastavitelné poutko

Ačkoliv se to nezdá, poutko má klíčový vliv na váš komfort a slouží k tomu, aby se vám zapíchnutá hůl ve sněhu nevytrhla. Důležité je dostatečně široké poutko s nastavitelnou délkou, aby se vám nezařezávalo do zápěstí. Myslete také na to, že ruce musíte poutkem pohodlně provléct také v rukavicích. Možnost se o poutko zapřít oceníte hlavně při odrážení na rovince.

Provedení rukojeti

Ergonomicky tvarované rukojeti mají vliv převážně na váš komfort. Lepší modely na sobě mají protiskluzové (například gumové) prvky. Před nákupem si vyzkoušejte, jak vám rukojeť padne do ruky a není například pro vaše ruce moc široká.

Talířky

Velikost talířků závisí na terénu, ve kterém nejčastěji jezdíte. Malé talířky jsou vhodné pro upravené sjezdovky, zatímco větší talířky jsou ideální na hluboký sníh. V případě ztráty nebo zlomení je možné talířky snadno dokoupit jako náhradní díl.

Teleskopické hole

Pro sjezdové lyžování se vyrábí také teleskopické hole. Ty umožňují individuální nastavení délky, což je ideální zejména pro skialpinisty (kratší pro stoupání) nebo rostoucí děti. 

Správná délka

Neméně důležitý je výběr správné délky sjezdových holí. Pokud hůlky kupujete osobně v obchodě, proveďte jednoduchý test. Otočte hůlku madlem dolů a uchopte ji nad talířkem. Ruka by měla svírat pravý úhel a zápěstí by mělo zůstat vodorovné. Tak poznáte, že vám hůlky sedí délkou. Nezapomeňte také započítat výšku lyží a lyžáků. Rozdíl ve výšce může být až 7 centimetrů.

Pokud hůlky kupujete online, můžete se řídit orientační tabulkou:

Výška lyžaře Orientačně doporučená délka holí
150cm 100-105cm
155cm 105-110cm
160cm 110-115cm
165cm 115-120cm
170cm 120-125cm
175cm 125-130cm
180cm 130-135cm
185cm 135-140cm
190cm 140cm+

Sjezdové hole nejsou jen doplňkem, jsou jedním z klíčových prvků vašeho lyžařského arzenálu. Při výběru holí Elan získáte nejen kvalitu, ale i špičkový design, který vám bude ladit s lyžemi.